Białko – dlaczego warto go spożywać?
29 gru 2020

Białko – dlaczego warto go spożywać?

Post by Redaktor

Odżywki białkowe – kiedy należy stosować?

Sproszkowane źródło białka specjalnie polecane jest osobom aktywnym fizycznie oraz sportowcom. Używa się je zarówno podczas budowania masy mięśniowej, jak i w trakcie redukcji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów białka, dlatego podpowiadamy, które z nich są najbardziej efektywne.

Odżywki białkowe a wzrost efektywności podczas treningu

Zapotrzebowanie na podstawowy budulec ciała, jakim jest białko, jest większe u osób ćwiczących fizycznie niż u osób prowadzących siedzący tryb życia. Aminokwasy zawarte w białku powodują wzrost i rozwój tkanek. Co więcej, białko uczestniczy w procesie powstawania kluczowych cząsteczek biologicznych – hormonów oraz DNA.

Nie trudno się domyślić, że jeśli zwiększymy podaż czystego białka to wpłynie ona korzystnie na budowę tkanki mięśniowej. Zalecana dawka dla sportowców wynosi 2-4g białka na kg masy ciała.

Jaki rodzaj białka najlepiej stosować?

Podstawowym źródłem białka w diecie powinny być pokarmy pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Jednak podczas przyjmowania białka z jedzenia spożywamy również węglowodany i tłuszcze. Aby dostarczyć organizmowi czystą formę białka, warto urozmaicić jadłospis o odżywki białkowe, które świetnie uzupełnią codzienne zapotrzebowanie kaloryczne na ten składnik budulcowy.

Odżywka białkowa – którą wybrać?

Podczas budowania masy mięśniowej należy oczywiście zwiększyć podaż kalorii. Jednak nie zawsze jest czas, aby zjeść pełnowartościowy posiłek, dlatego warto mieć przy sobie odżywkę białkową.

W okresie masowym warto postawić na te odżywki:

– białko serwatkowe

– kazeina

– połączenie serwatki i kazeiny

Białko serwatkowe szybko się przyswaja. Zaleca się stosować 1-2 godziny przed lub po treningu. Białko serwatkowe zawiera wysoką ilość aminokwasów BCAA, które wspomagają zdrową budowę beztłuszczowej tkanki mięśniowej oraz są niezastąpione podczas redukcji tkanki tłuszczowej.

Tags:

0 Comments

Leave a Comment