Dlaczego psycholog nie wystawia recept?
10 lut 2020

Dlaczego psycholog nie wystawia recept?

Post by Redaktor

Słowa kluczowe: psycholog, psycholog Gorzów, psychiatra, recepta

Coraz więcej osób, zmagając się z obniżonym nastrojem, traumą czy niepokojem, decyduje się na wizytę u specjalisty. Wizyty u psychiatry czy psychologa przestają być w społeczeństwie tematem tabu. Jednak jeszcze nie wszyscy, szczególnie ci, którzy od niedawna zmagają się z zaburzeniami psychicznymi, orientują się kto – psycholog czy psychiatra, wystawia recepty i dlaczego. 

Depresje, nerwice i inne zaburzenia leczone są na dwa podstawowe sposoby; farmakologicznie – antydepresantami lub neuroleptykami oraz psychoterapią. W polskimi systemie pacjent, aby leczyć się za pomocą obu metod, musi znaleźć dwóch specjalistów. Ani psycholog w Gorzowie ani psychoterapeuta w Warszawie nie wystawi nam recept.

Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog nie posiada uprawień do wypisywania recept. Tytuł psychologa posiadają osoby, które ukończyły kierunek psychologia, nie dający takich uprawień. Oferuje on konsultację psychologiczną, czyli rozmowę, podczas której przedstawimy mu nasz problem, a on pomoże nam znaleźć rozwiązanie. W przypadku złożonego problemu, może również zaproponować nam dłuższą serię wizyt, czyli psychoterapię – w swoim gabinecie, jeśli posiada uprawienia do jej prowadzenia, lub, jeśli nie, skierować nas do kogoś, kto je posiada. Psycholog może również pomóc nam określić czy wymagamy konsultacji psychiatry.

Jaka jest rola psychiatry?

Do psychiatry pacjent udaje się na krótsze wizyty co kilka tygodni – ich częstotliwość, w zależności od stanu chorego, ustala lekarz. Na koniec każdej wizyty psychiatra wystawia receptę. Jest on lekarzem po studiach medycznych, więc posiada do tego uprawienia oraz wiedzę, jakie leki mogą nam pomóc. Jeśli pacjent nie odbył wcześniej wizyty u psychologa lub nie uczęszcza na psychoterapię, lekarz decyduje czy taka forma leczenia również jest wskazana w danym przypadku. Bardzo korzystnym rozwiązaniem dla pacjenta jest współpraca obu specjalistów. 

0 Comments

Leave a Comment