Kasa fiskalna – kto musi ją posiadać?
27 mar 2019

Kasa fiskalna – kto musi ją posiadać?

Post by Redaktor

Przedsiębiorcy sprzedający towary lub realizujący usługi na rzecz osób fizycznych zobowiązani są do rejestrowania swoich przychodów za pomocą kasy fiskalnej. Jednakże na mocy rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 20 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które obowiązuje od 01 stycznia 2019 roku, niektóre rodzaje działalności zwolnione zostały z tego obowiązku. W poniższym poradniku przedstawiamy informację kto aktualnie ma obowiązek używania kasy fiskalnej, oraz jakie są obowiązujące limity.

Podmioty zobowiązane do prowadzenia kasy fiskalne

Obowiązek rejestrowania swoich przychodów za pomocą kas fiskalnych mają przede wszystkim podmioty zajmujące się dostawami: gazu płynnego, silników spalinowych oraz ich części i akcesoriów, przyczep i naczep, a także sprzętu radiowego i telewizyjnego oraz dostaw wielu innych towarów. Obowiązek ten dotyczy również podmiotów zajmujących się usługami, np: przewóz osób, fryzjer, kosmetyczka, usług w gastronomii czy opiece medycznej. Pełną listę podmiotów można znaleźć w rozporządzeniu. Kasy fiskalne Sosnowiec to miejsce, gdzie można otrzymać fachową wiedzę oraz niezbędną pomoc w zakresie instalacji i obsługi kasy. Przedsiębiorca zostanie również poinformowany o obowiązku fiskalnym jaki nakłada na niego prawodawca, a więc konieczności wydawania paragonów, tworzenia ich kopii, tworzenia raportów kasowych, a także o obowiązku ich archiwizowania przez określony czas.

Podmioty zwolnione z obowiązku prowadzenia kasy fiskalnej

Podatnicy, którzy w tym roku nadal nie muszą myśleć o zakupie kasy fiskalne to między innymi: notariusze, agenci ubezpieczeniowi, pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Zwolnienie to dotyczy również podmiotów świadczących usługi elektroniczne i telekomunikacyjne. Oczywiście pełna lista zwolnień dostępna jest w rozporządzeniu. Istotną zasadą dotyczącą zwolnień jest fakt, że z obowiązku posiadania kasy są zwolnione wszystkie podmioty, których roczny dochód jest niższy niż 20 tyś zł.

0 Comments

Leave a Comment