Korzyści ze stosowania kompresorów śrubowych
6 paź 2020

Korzyści ze stosowania kompresorów śrubowych

Post by Redaktor

Sprężarki śrubowe są uważane za niezastąpione źródła sprężonego powietrza w przedsiębiorstwach przemysłowych lub centrach obsługi samochodów. Różnią się od modeli tłokowych dłuższą żywotnością, możliwością pracy przez całą dobę, łatwą nawigacją i szybką obsługą. Właśnie, dlatego kompresory śrubowe są bardzo poszukiwane w wielu branżach.

Korzyści ze stosowania kompresorów śrubowych

Sprężarki śrubowe to instalacje, które harmonijnie łączą innowacje, efektywność energetyczną, wysoką wydajność, niezawodność. Są stosowane w usługach samochodowych, laboratoriach, produkcji mebli, w przemyśle metalurgicznym itp. Zakres jest naprawdę szeroki i uzasadnia to szereg zalet kompresorów śrubowych w porównaniu z odpowiednikami tłokowymi:

  • Wyższa wydajność (średnio o 20–45%), w zależności od stopnia napędu i stopnia kompresji
  • Niska temperatura sprężanego powietrza
  • Niski poziom hałasu podczas pracy (60-80 decybeli)
  • Instalacja urządzenia nie wymaga wstępnej instalacji fundamentu
  • Minimalne zużycie oleju na poziomie 2-3 mg na metr sześcienny powietrza, co umożliwia zastosowanie kompresora śrubowego do zasilania nowoczesnego sprzętu pneumatycznego
  • Niektóre modele są wyposażone w mikroprocesorowe systemy sterowania, co nie występuje w przypadku jednostek tłokowych. Jednocześnie efektywność absorpcji i wydajności wynosi 95–99%.

Zasada działania sprężarki śrubowej

Sprężarka śrubowa nie wykorzystuje tłoków. Główną jednostką konstrukcyjną jest blok śrubowy, który składa się z dwóch wirników z otworem śrubowym, z których jeden jest podłączony do napędu a drugi jest napędzany. Dzięki rotacji wysokiej częstotliwości wirników między śrubami tworzy się skuteczne sprężanie powietrza. Aby zapewnić ten proces, kompresory śrubowe są wyposażone w nowoczesne systemy automatyki i sterowania. W zależności od obecności oleju istnieją:

  • Kompresja na sucho – pracują bez oleju, co stawia wysokie wymagania, co do dokładności bloku śrubowego
  • Sprężarki olejowe – jakość oleju ma ogromne znaczenie dla trwałości i funkcjonalności urządzenia.

Obecnie staje się ona najpopularniejszym typem sprężarki w większości obszarów zastosowania. Kluczową zaletą sprężarki śrubowej jest jej wysoka wydajność ekonomiczna, dzięki zasadzie działania, która zapewnia duże zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Ponadto, ze względu na cechy konstrukcyjne, daje równomierny przepływ sprężonego powietrza i większą wydajność, przy mniejszych wymiarach i niższym poziomie ciśnienia roboczego w porównaniu do sprężarki tłokowej.

0 Comments

Leave a Comment