Nawodnienie organizmu jak sprawdzić
8 gru 2020

Nawodnienie organizmu jak sprawdzić

Post by Redaktor

Intensywny wysiłek fizyczny, wysoka temperatura otoczenia, gorączka, biegunka, wymioty – to tylko niektóre czynniki, mające znaczący wpływ na utratę wody przez organizm. Biorąc pod uwagę, że już ubytek płynów na poziomie 5% prowadzi do spadku wydajności o 30%, niezwykle istotne jest, by regularnie sprawdzać poziom nawodnienia i dostarczać płyny organizmowi, gdy jest to potrzebne.

Proste testy do samodzielnego sprawdzenia nawodnienia organizmu

Jednym z podstawowych sposobów weryfikacji prawidłowego poziomu nawodnienia jest sprawdzenie koloru moczy. Jeśli podczas mikcji zauważy się, że ma on intensywnie żółty kolor czy wręcz nabiera pomarańczowego odcienia, można mieć pewność, że doszło do odwodnienia. Prawidłowy kolor to słomkowy czy inaczej mówiąc jasnożółty. Wyraźnym wskaźnikiem zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej jest także ilość oddawanego moczu.

Jednym z częstych objawów nadmiernej utraty płynów jest ból głowy. Warto podkreślić, że odwodnienie już na poziomie 1,4% znacząco pogarsza samopoczucie i wywołuje migreny.

Odwodniony organizm traci sprężystość, dlatego wystarczy ująć fałd skóry na udzie, lub ręce pomiędzy palce i zaobserwować czy po jego puszczeniu wróci on do pierwotnego kształtu. Podobnie rzecz się ma z płytką paznokciową. Jeśli po jej naciśnięciu skóra tuż pod nią powoli odzyskuje kolor, wówczas należy jak najszybciej sięgnąć po szklankę wody.

Medyczne sposoby weryfikacji prawidłowego nawodnienia

Jeśli samodzielnie wykonane testy wskazują jednoznacznie na nieprawidłowe nawodnienie organizmu, wówczas warto dodatkowo to potwierdzić w laboratorium. W najprostszym badaniu, jakim jest morfologia, można sprawdzić poziom hematokrtu – stosunku objętości erytrocytów do objętości krwi. Jeśli wskaźnik ten zostanie oznaczony powyżej normy, wówczas można mieć pewność, że doszło do odwodnienia. Najczęściej już podczas pobierania próbki krwi, laborant może zaobserwować, że jest ona wyjątkowo gęsta i lepka.

Innym popularnym narzędziem analitycznym jest badanie moczu. Jeśli jego ciężar właściwy jest wysoki, oznacza to, że mają miejsce zaburzenia hormonalne i elektrolitowe.

Prawidłowe nawodnienie organizmy decyduje o jakości funkcjonowania całego organizmu, w tym mózgu, jako najważniejszego organu. Z tej przyczyny tak istotne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Jeśli regularnie uprawia się sport bądź jest upalnie, należy regularnie sprawdzać, czy nie doszło do odwodnienia. Można wykonywać proste testy samodzielnie albo wykonać badania w laboratorium.

0 Comments

Leave a Comment