Saletra potasowa – w jakich celach jest stosowana?
21 maja 2020

Saletra potasowa – w jakich celach jest stosowana?

Post by Redaktor

Jednym z najpopularniejszych sztucznych nawozów jest saletra potasowa, która stosowana jest przede wszystkim w sadownictwie, rolnictwie oraz ogrodnictwie. Charakteryzuje się białym kolorem, więc trudno pomylić ją z jakimkolwiek innym nawozem. Wykorzystuje się ją podczas nawożenia przy użyciu specjalistycznych systemów nawadniających. Jej atutem jest to, iż może się całkowicie rozpuścić, dlatego występuje zarówno w postaci krystalicznej, ale też w formie roztworu.

Saletra potasowa – największe zalety

Saletra potasowa może być stosowana na wiele różnych sposobów, a więc nie tylko w procesie nawożenia z wykorzystaniem systemów nawadniających, ale też dolistnie, kiedy korzysta się z oprysków. Można w niej znaleźć zarówno azot, jak i tlenek azotu. Saletrę stosuje się przede wszystkim od kwietnia aż do września. Jeśli jednak ktoś chce ją wykorzystać do nawożenia upraw foliowych, może robić to swobodnie przez cały rok. Z pewnością nie przyniesie żadnych szkód. Jak widać cechuje ją uniwersalność. W przypadku zastosowania saletry potasowej w glebach o niskiej zawartości składników odżywczych, można jej użyć już wczesną jesienią. Lepsze gleby będą wymagały jednak większej cierpliwości, ponieważ wtedy saletra powinna być stosowana bezpośrednio przed wysiewem.

Saletra potasowa – możliwość uzyskania lepszych plonów

Ludzie korzystają obecnie z saletry potasowej po to, aby uzyskać zdecydowanie lepsze plony na swoim gospodarstwie rolnym. Nie można z nią jednak przesadzić, ponieważ zbyt obfite nawożenie może doprowadzić do odwrotnych od zamierzonych skutków i wtedy plony będą zdecydowanie gorsze od tych spodziewanych. W przypadku nawożenia podłoża saletrą potasową, można mieć pewność, że jej pozytywne właściwości będą wykorzystywane przez cały okres wegetacyjny. Saletra będzie przechowywana pod podłożem lub też bezpośrednio w nim, dlatego jej kryształków nie musi być widać na zewnątrz. Rośliny dalej będą jednak czerpać niewymierne korzyści z zastosowania takiego nawozu. Saletrę powinno się stosować zwłaszcza przy uprawach kalafiora, ogórków, pietruszki, kapusty, buraków, marchwi czy też papryki.

0 Comments

Leave a Comment